Autorius: Respublika.lt Šaltinis: http://www.propatria.lt/2018/0... 2018-08-11 14:36:49, skaitė 600, komentavo 3
Lietuvių kalba žlugdoma, tyčiojamasi iš tradicinės šeimos, toleruojamas valstybinio turto grobstymas, todėl nelieka pinigų švietimui, sveikatos apsaugai ir kitoms svarbioms reikmėms. Tai - tik keli dabarties sopuliai, kuriuos interviu išvardino 75-metį švenčianti Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo deputatė teisininkė Zita Šličytė. Pašnekovei skaudu ir dėl to, kad Sąjūdžio idealai visiškai pamiršti, o kaip vieną Konstitucijos kūrėjų ją piktina, kad aukščiausias šalies įstatymas dabar aiškinamas taip, kaip jos kūrėjai nė nesapnavo.
- „Respublikos“ kolektyvas sveikina jus su gražiu jubiliejumi...
- Koks čia jubiliejus? Prieš penkerius metus, kai švenčiau 70-metį, su draugais valgėme šašlykus, o paskui tie sekantys penkeri metai praėjo kaip viena diena ir labai nebesinori tų gimtadienių. Po 70-mečio nebėra jokio polėkio. Anksčiau vis atrodė, kad dar viskas prieš akis, kad ateityje dar kažkas gero. O dabar jokios perspektyvos prieš akis nebėra.
- Asmeniniame ar ir valstybės gyvenime?
- Ir valstybės gyvenime. Sąjūdžio laikais turėjome idealą - atkurti savo valstybę. O dabar ką matau? Vienintelį siekį - kuo didesnę integraciją į ES ir kitur, nežiūrint į tai, kad Lietuvoje dėl to daug kas griaunama. O pasekmė - vis daugiau lietuvių išvažiuoja, visi galvoja nebe apie valstybę, o apie tai, kaip kuo daugiau uždirbti. Gyvenimas per 30 metų ekonomine prasme yra pasikeitęs į gerąją pusę...
Aš esu nacionalinės valstybės šalininkė. Galime būti Europos Sąjungoje, tačiau jos narės turi būti neunifikuotos, nesuvienodintos, unikalios. Graži idėja: į sąjungą susijungusios savitos, nacionalines vertybes išlaikiusios valstybės. Tačiau dabar ta ES labai primena Sovietų Sąjungą, kurioje visos tautos buvo tirpdomos. Ir tu esi atgyvena, jei keli tokias blogybes. Net valstybinė kalba tirpsta. Prisiminkime, kiek dėmesio jai buvo skiriama Sąjūdžio laikais. O dabar - visi pavadinimai angliški, dainos - angliškos, net vaikai anglų kalbos egzaminą laiko mieliau nei lietuvių. Kai paklausai politikų, jokių vertybių nebeliko, išskyrus BVP. Skatinamas vartotojiškumas, jei tu pinigų neturi, tai jau esi niekam netinkantis.
- Nes, kaip vienas politikas dar „prie lito“ yra pasakęs, tik kvailys gali dirbti už 5 tūkst. litų.
- Taip, Eligijus Masiulis buvo taip pasakęs, o dabar pažiūrėkime, kur jis. Įtariamasis byloje... Tačiau labiausiai mane Lietuvoje skaudina ir žeidžia visuotinis vogimas. Skaitau laikraščius, kuriuose rašoma, kad iš „Klaipėdos naftos“ gauja prieš kelerius metus išsiurbė 70 milijonų litų...
Prisimenu, kai buvau studentė (teisę baigiau 1967 m.), valstybinio turto grobstymas stambiu mastu buvo laikomas, kai suma siekė 10 tūkst. rublių. Už tokio turto pagrobimą buvo numatyta mirties bausmė. Mirties bausmė! Tiesa, vėliau pradėta svarstyti, kad už ekonominius nusikaltimus netikslinga skirti mirties bausmę, todėl nustatė laisvės atėmimą nuo 10 iki 15 metų. Ir joks teismas mažesnės nei 10 metų bausmės netaikė. O dabar... „Išsiurbė“ 70 mln. litų - ir tik lygtinė bausmė, kurios vykdymas atidėtas.
Jei ne tokios vagystės, gyventume daug geriau, nereikėtų didesnių algų maldauti nei mokytojams, nei socialiniams darbuotojams. Tačiau Lietuvoje valstybinio turto grobstymas toleruojamas. Merai, buvę apskričių valdininkai, valstybinių įmonių vadovai grobsto, bet ar prisimenate, kad kažkas buvo rimtai nubaustas? Niekas, todėl vyrauja nebaudžiamumo atmosfera ir grobstoma toliau. Todėl biudžeto pinigų trūksta visoms svarbiausioms sritims ir tai skatina emigraciją.
- Tačiau, jei Seimui pavyks prastumti antikonstitucinę pataisą dėl dvigubos pilietybės, tų piliečių bent jau statistiškai kone padvigubės.
- Nereikia fiktyvių piliečių. Net rašytojas Romualdas Granauskas aiškiausiai suprato, kad pagrindinė piliečio pareiga yra mokėti mokesčius. Tiesa, man pagrindinė pareiga yra ginti Tėvynę bei jos konstitucinę santvarką, o mokesčiai yra antroje vietoje. Jei jaunuolis turi Lietuvos ir dar kitos NATO arba ES šalies pilietybę, kurioje valstybėje atliks privalomąją pradinę karo tarnybą? Koks jis pilietis, jei neatlieka tarnybos, nemoka mokesčių, o pilietybė reikalinga tik tam tikrai naudai gauti - pavyzdžiui, atvažiuoti pigesnių medicinos paslaugų? Vyksta pilietybės sampratos išplovimas.
Skaitykime teisės teoriją. Kas yra valstybė? Tai - tam tikroje teritorijoje susiorganizavusi žmonių bendruomenė, nusistačiusi tvarką, valdžią, nes reikia išlaikyti muitinę, kariuomenę, teismus, švietimą. O kažkur kitur gyvenantis žmogus prie to neprisideda. Aišku, dėl tokio požiūrio būsiu smerkiama, tačiau pilietis turi būti ištikimas savo valstybei. O jei jis yra dviejų valstybių pilietis, tai ką, jis ištikimas dviem valstybėms?
- Gal tokie ir dviem žmonoms galėtų būti ištikimi.
- Tikrai galima taip sulyginti. Bet aš esu už monogaminę santuoką, už normalią šeimą.
- Bet dabar jau net ir Seimas nebežino, kas yra šeima, praėjusios kadencijos Seimas net svarstė pataisas, nes nusprendė, kad Kostitucijoje jos sąvoka yra sunkiai suvokiama. Ar jūs ir jūsų kolegos, kūrę Konstituciją, galėjote pagalvoti, kad kada nors net ši sąvoka gali tapti neaiški?
- Mums tai buvo daugiau nei aišku. Andriaus Kubiliaus Vyriausybės laikais buvo priimta Šeimos politikos koncepcija, tačiau tuometinis Konstitucinis Teismas išplovė šeimos sąvoką, nes pareiškė, kad užtenka justi šiltus jausmus, nereikia nė santuokos, ir kartu gyvenančius žmones jau galima laikyti šeima. Kitaip tariant, jei aš du mėnesius pagyvensiu su kuo nors susimetusi, tai jau yra šeima. Aš taip nemanau, todėl esu vadinama senamadiška.
- Dabar senamadiški yra visi, kurie gina tradicines vertybes, o ne narkotikus, iškrypimus...
- Lietuviškai kalbi - jau irgi esi senamadiškas. Aš tai iš viso esu superatgyvena, nes mokykloje net ne angliškai, o vokiškai mokiausi. Kalbos nuvertinimas - vienas didžiausių dabarties sopulių. Kiek emocijų Sąjūdžio laikais buvo dedama į Meilės Lukšienės tautinę mokyklą. Nieko neliko. Sąjūdžio programoje vaikų auginimas buvo prilyginamas moters visuomeninei veiklai, vaikų auginimo laikas skaičiuojamas į darbo stažą... Nieko iš Sąjūdžio programos neliko, Sąjūdžio idėjų visiškai atsisakyta. Visi sąjūdiečiai nustumti, vadinami atgyvenomis, radikalais. Arba randama dar „gražesnių“ žodžių - marginalai, homofobai. O Kremliaus agentais jau kas antrą dieną esame pravardžiuojami, kad ir ką bešnekėtume.
- Ar Konstitucinio Teismo išaiškinimuose dažnai būna to, apie ką Konstitucijos kūrėjai nė negalvojo?
- Baisiausia, kad Konstitucinio Teismo teisėjai iš viso kalba, kad jie aiškina Konstituciją. Konstitucijos nereikia aiškinti, ji ir taip yra aiški, ji juk nėra kokia eiliuota šarada. O dabar ir ją aiškina. O kai paaiškina, net baisu būna. Konstitucinis Teismas turi aiškintis tik tai, ar teisės aktas atitinka Konstituciją. Pavyzdžiui, dabar Seime stumiama akivaizdžiai antikonstitucinė nuostata - kartelė nuleidžiama vieninteliam referendumui - dėl dvigubos pilietybės. Juk taip galime prieiti prie tokios nesąmonės, kad prieš įstatymus yra visi lygūs, išskyrus, pavyzdžiui, teisėjus ar Seimo narius.
Kam apsimetinėti? Jei taip nori pažeidžiant Konstituciją įteisinti dvigubą pilietybę, tegu ją įteisina, kaip kad eurą be jokio referendumo įvedė. O toks apsimetinėjimas, tokie dvejopi standartai tik piktina visuomenę.
Kalbino Danas Nagelė.