Autorius: Vladimiras Matvejevas Šaltinis: https://sputniknews.lt/columni... 2020-06-02 13:27:00, skaitė 1513, komentavo 14
Praėjusią savaitę Lietuvos krašto apsaugos ministerija pasipiktino suklastota netikra naujiena, jog amerikiečiai apkaltino Lietuvą netinkamu "sąjungininkų įsipareigojimų" vykdymu. O reaguodama į tokius kaltinimus Lietuvos krašto apsaugos ministerija neva ketina reikalauti JAV kariuomenės išvedimo iš respublikos teritorijos.
Žinoma, vasalas net negalėjo pakelti akių į šeimininką, o apie prieštaravimus reaguojant į jo nurodymus negali būti nė kalbos. Bet, kaip paaiškėjo, klastotė, kurią kažkas atsiuntė vienai iš svarbiausių Lietuvos žiniasklaidos redakcijų, buvo netoli tiesos. Bent jau jos autorius tikrai žinojo, kad amerikiečių kariai ketina palikti Lietuvą. O kaip tai įvyks — kita kalba.
O dabar pasaulio žiniasklaida oficialiai skelbia, kad JAV kariuomenės mechanizuotasis batalionas po ilgo buvimo Lietuvoje yra išsiųstas namo. Matyt, vykstant protestams didžiuosiuose Amerikos miestuose, Pentagono vadovybė ir pats prezidentas Donaldas Trampas nusprendė, kad "Abrams" tankai greičiausiai bus naudingi ne Baltijos šalims apsaugoti, bet atkurti tvarką ir demokratiją pačiose JAV. Lietuvos karinė vadovybė gali tik liūdnai konstatuoti šį faktą.
Pasak krašto apsaugos ministro Raimundo Karoblio, amerikiečiai turėjo savo kovinio rengimo programas, kurias jie čia įgyvendino. Be to, jis pripažino, kad tai yra atgrasymo priemonė ir mums reikia Amerikos kariuomenės būrio.
"Tačiau pagrindinės atgrasymo priemonės yra pažangūs NATO batalionai", — interviu "EuroNews" sakė Karoblis.
"Tai buvo nuostabu. Girdėjau tik teigiamų atsiliepimų apie kariuomenės patirtį, apie puikius įvertinimus, kuriuos gavo JAV kariškiai, ir apie pagalbą — buvo nuostabu", — diplomatiškai kalbėjo JAV ambasadorius Lietuvoje, kraunant "Abrams" ant geležinkelio platformų.
JAV diplomatinės atstovybės Lietuvoje vadovas pasidžiaugė, kad dėl koronaviruso pandemijos JAV kariškiai papildomus porą mėnesių galėjo treniruotis Lietuvos pratybų aikštelėse.
Nuo 2017 metų iš valstybės biudžeto buvo skiriamos didžiulės sumos NATO pratybų serijai organizuoti ir prižiūrėti. Lietuvos valdžia daro viską, kad įrodytų savo lojalumą NATO, ir neabejotinai paklūsta aukščiausiajai Šiaurės Atlanto aljanso vadovybei. Net kenkdama savo piliečių gyvenimo kokybei, visų lygių valstybės vadovybė pareiškia, kad ji ir toliau vykdys pagrindinį NATO finansinį kriterijų — skirti gynybai bent du procentus BVP. Ir tai dėl koronaviruso pandemijos įvykusio staigaus ekonomikos nuosmukio fone.
Akivaizdu, kad Lietuvos kariuomenė, net ir sudėjusi titaniškas pastangas, vargu ar sugebės susidoroti su "agresore iš Rytų" be NATO ir ES pagalbos.
Raimundo Karoblio teigimu, net "Rail Baltica" geležinkelis, kurį jie planuoja nutiesti iš Europos į Baltijos šalis, pirmiausia turėtų būti skirtas greitam karinės technikos gabenimui, o tik po to gyventojų poreikiams tenkinti.
"Lietuvos kariuomenė, Krašto apsaugos ministerija esame pateikę Europos Komisijai projektus, kurie turi būti prioritetiniai <...> Turi atitikti ir "Rail Baltica" projektas, taip pat keliai, tiltai ir panašūs dalykai", — žurnalistams penktadienį sakė ministras.
Kas tai, jei ne Lietuvos valstybės militarizavimas ir pasirengimas atiduoti savo teritoriją užsienio kariniam kontingentui? Bet Lietuvos Konstitucijoje juodu ant balto parašyta, kad dislokuoti užsienio karines bazes yra draudžiama respublikoje: "Masinio naikinimo ginklai ir užsienio valstybių karinės bazės negali būti Lietuvos Respublikos teritorijoje" (137 straipsnis, 13 skyrius).
Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.