Autorius: minfo.lt Šaltinis: https://minfo.lt/mokslas/strai... 2021-09-26 22:56:00, skaitė 540, komentavo 2
Ar pastebėjote, kad naršant naujienas internete atkreipiamas dėmesys į kažką neigiamo; naujienos apie nusikaltimus, nelaimes, ligas ir pan. akimirksniu išsiskiria iš bendro srauto? Tokia mūsų instinktyvi prigimtis - norėdamas išgyventi, gyvas padaras pirmiausia turi atkreipti dėmesį į tai, kas pavojinga gyvybei. Tačiau interneto eroje ši mūsų psichikos ypatybė nustojo būti konstruktyvi, nes mes sutelkiame dėmesį į neigiamas naujienas, kurios neturi nieko bendra su mumis asmeniškai ir mūsų gyvenimu.
Kodėl paprastas žmogus žino apie kaži kur įvykdytą teroristinį išpuolį? Atrodytų, tuo turėtų užsiimti tie, kurie pagal savo pareigas turi ginti teisėtvarką visuomenėje. Kodėl ši naujiena viešinama?
Galite išgirsti tokius argumentus: sakoma, iš anksto įspėti žmonės gali apsisaugoti, reikia žinoti, kas vyksta šalyje ir pan. Pažvelkime į situaciją objektyviai: kas gali pasikeisti ir kaip paprasčiausias žmogus, skaitantis apie teroristinius išpuolius ir kitus panašius incidentus, gali turėti įtakos situacijai? Niekaip. Tačiau poveikis jo psichikai yra milžiniškas.
Vienoje iš savo paskaitų Sankt Peterburgo valstybinio agrarinio universiteto rektorius Viktoras Efimovas sakė, kad jei pranešime spaudai bent viena iš septynių naujienų yra objektyviai neigiama, žmogaus psichika pradeda palaipsniui nykti. Ką galime pasakyti apie naujienų transliacijas per televiziją ir įvairius informacijos šaltinius internete, kur šiandien įvairios negatyvios žinios sudaro daugiau nei 90 proc. informacinio turinio?
Remiantis įtakos žmogaus instinktams principu, šiandien veikia ir reklama: jei pusnuogė mergina reklamuos niekam nereikalingą produktą, tokia reklama sulauks daug dėmesio, o produktas bus perkamas. Ir šie du pagrindiniai instinktai šiandien „žaidžia“ beveik visoje informacinėje aplinkoje: žmonės arba yra įbauginti, arba yra daroma įtaka per jų seksualinį instinktą. O apie kokį dvasinį, intelektualinį ir fizinį vystymąsi galime kalbėti, jei žmogaus dėmesys „pakabintas“ ant šių dviejų kabliukų?
Mūsų smegenys renkasi paprastesnes užduotis
Mūsų smegenys taip sutvarkytos, kad iš dviejų užduočių jos visada pasirenka paprastesnę. Štai kodėl įvairūs „YouTube“ vaizdo įrašai su kalbančiomis katėmis turi milijardus peržiūrų, o, pavyzdžiui, naujienos neurofiziologijos srityje domina vos keletą žmonių. Interneto vartotojai apskritai nėra kalti dėl to, kad juos domina pirmasis, o ne antrasis, nes taip veikia mūsų smegenys. Jei žmogui pasiūlysite pasirinkti dvi užduotis, jis pasirinks paprastesnę. Norint elgtis priešingai, žmogui reikia pakankamai aukšto sąmoningumo lygio.
Mūsų organizmas yra neįtikėtinai racionalus - kartais net per daug. Mūsų smegenys sunaudoja daugiau nei 20 procentų energijos, kurią turi fizinis kūnas, nepaisant to, kad šis organas sveria ne daugiau kaip du procentus žmogaus kūno svorio. Taigi pasirinkti paprastesnę užduotį iš dviejų yra tiesiog energijos taupymas.
Žiniasklaidos darbuotojai puikiai žino šią žmogaus smegenų savybę, todėl šiandien sąmoningai eskaluojamas pats primityviausias turinys. Tai nebūtinai daroma tiesiogiai, siekiant prisidėti prie žmogaus degradacijos. Greičiau tai šalutinis šio proceso poveikis. Faktas yra tas, kad šiandien bet kuris televizijos ar „YouTube“ kanalas kovoja dėl žiūrovų / prenumeratorių skaičiaus ir, norėdami išlaikyti žiūrovų dėmesį, turinio gamintojai yra tiesiog priversti pateikti bent dalį primityvios informacijos. tai daroma ne piktybiškai, o tiesiog todėl, kad taip lengviau. Vaizdo įrašais su kalbančiomis katėmis yra daug lengviau sudominti plačią auditoriją, nes bet kokios lyties, amžiaus, profesijos, interesų srities atstovai gali į tai atkreipti dėmesį. Kur kas sunkiau sukurti kažką naudingo ir įdomaus.
Knyga ar televizorius?
Galite atlikti paprastą eksperimentą, kuris patvirtina visa tai, kas išdėstyta aukščiau. Įjunkite televizorių (jei dar turite), atsisėskite tame pačiame kambaryje, atidarykite knygą ir pabandykite pradėti skaityti. Nesvarbu, kiek ilgai atsilaikysite, anksčiau ar vėliau vis tiek pasirinksite televizorių, arba periodiškai žvilgtelėsite į ekraną, kai tik jūsų dėmesį patrauks bet kokie stipresni garsai, besikeičiančios ekrano spalvos ir pan. Taip veikia mūsų smegenys: jos pasirenka lengviau analizuojamą informaciją. Tarp teksto ir sisteminio mąstymo mūsų dėmesys visada rinksis vaizdus, kur nereikia nei analitinio, nei sisteminio mąstymo, tik suvokti ir įsisavinti tai, kas rodoma.
Pasak profesoriaus Marcuso Rachello, mūsų smegenys veikia trimis režimais:
Būtent trečiojoje būsenoje stebimas didžiausias smegenų aktyvumas ir būtent šioje būsenoje ateina labiausiai nestandartiniai sprendimai ir idėjos. Anksčiau buvo manoma, kad kiekviena smegenų dalis yra atsakinga už savo atskirą funkciją. Tiesą sakant, viskas yra daug sudėtingiau.
Per pirmuosius 25 gyvenimo metus mūsų smegenys formuoja nervinius ryšius tarp ląstelių, kurios vėliau bus atsakingos už tris pagrindinius veikimo būdus. Iš pradžių žmogus gimsta su lokaliomis smegenų sritimis, kurios nėra tarpusavyje susijusios, tačiau smegenų vystymosi tikslas yra kaip įmanoma labiau sujungti neuronus, formuojant nervinius tinklus. O mąstymo kokybė tiesiogiai priklauso nuo nervinių jungčių kiekio ir kokybės.
Neuroniniai ryšiai yra neįtikėtinai svarbus visavertės psichikos formavimo aspektas. Psichiatrijoje yra toks vaistų potipis kaip antipsichoziniai vaistai - tai sunkūs psichotropiniai vaistai, blokuojantys ryšius tarp neuronų. Sustabdyti psichozę tiesiog būtina, tačiau būtent šio proceso dėka žmogus, kaip sakoma, virsta „daržove“. Bet jei socialiai pavojingų pacientų atveju tai yra pateisinama, vargu ar įmanoma pateisinti maždaug tą patį procesą, kurį šiandien daro žiniasklaida. Skirtumas tik tas, kad poveikis įvyksta ne cheminiu būdu, o informaciniu būdu, o ryšiai tarp neuronų nėra tiesiog užblokuojami - destruktyvaus turinio vartojimas asmenybės formavimosi laikotarpiu tiesiog neleidžia šių ryšių sukurti.
Socialiniai tinklai išjungia smegenis
Pirmiau minėti trys smegenų režimai veikia paeiliui. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad jei žmogus nuolat užsiima turinio vartojimu, jis, grubiai tariant, tiesiog neturi laiko galvoti. Ryškus pavyzdys yra žmonės, kurie dienas leidžia „Facebook“, „Twitter“ ar „Instagram“ socialiniuose tinkluose. Jų interesai apsiriboja „patinka“, „repostatais“ ir kitomis nesąmonėmis. Problema ta, kad jie paprasčiausiai neaktyvina smegenų dalių, atsakingų už analizę ir mąstymą, todėl nervų jungtys tarp ląstelių nesukuriamos. Ir kuo anksčiau žmogus „užsikabins“ už tokios pramogos, tuo jo smegenys ir psichika bus mažiau išvystytos.
Jei kalbame apie suaugusį žmogų, jo smegenys tiesiog nustoja vystytis. Jei mes kalbame apie vaikus, tada šis vystymasis tiesiog neįvyksta. Rezultatas: suaugusieji, turintys 10–12 metų vaiko mentalitetą. Remiantis statistika, daugiau nei 40% vaikų iki 10 metų ir apie 70% vaikų nuo 14 iki 18 metų beveik nuolat yra pasijungę prie interneto. Tai reiškia, kad šie vaikai nuolat yra informacijos vartojimo režime ir jie tiesiog neturi laiko išmokti mąstyti, analizuoti ir tiesiog „pasukti galvą“.
Pasak Kalifornijos universiteto informatikos profesorės Gloria Mark, mūsų smegenys užtrunka 23 minutes, kad pradėtų galvoti apie problemą. Remiantis 2016 metų statistiniu tyrimu, vidutinis žmogus kas 15 minučių vartojo naują informaciją. Vadinasi, kad analizės ir apmąstymų procesas tiesiog nespėja prasidėti.
Pamiršome, kaip bendrauti
Remiantis statistika, jau 1997 metais „ekrano“ laiko kiekis buvo lygus laikui, kurį žmogus praleidžia bendraudamas „neprisijungęs“. Remiantis 2007 m. duomenimis, „ekrano“ laikas buvo apie aštuonias valandas, o „neprisijungus“ - tik dvi su puse.
Taigi šiandien susiduriame su skaitmeninio autizmo epidemija. Paprasčiau tariant, dauguma žmonių šiandien, ypač jaunimas, negali vienas su kitu palaikyti ilgalaikio psichologinio kontakto. Emocijas keičia šypsenėlės, „patinka“ ir pan. Kalba vis prastėja, labiau primena neartikuluotus primityvių genčių garsus - „gerai“, „ok“, „omg“ ir pan.
Remiantis 2018 metų tyrimų duomenimis, jei žmogus prie ekrano praleidžia daugiau nei 2,5-3 valandas per dieną, jo polinkis į depresiją ir mintis apie savižudybę padidėja. Izraelio tyrimai rodo dar vieną įdomią statistiką: ADHD (dėmesio deficito hiperaktyvumo sutrikimo) simptomai pastebimi visiems žmonėms, kurie naudojasi mobiliais įrenginiais, o tiems, kurie jų nenaudoja (jų vis dar yra), simptomai yra daug mažesni arba jų visai nėra. Antroje tyrimo dalyje tų, kurie nesinaudojo išmaniaisiais telefonais, buvo paprašyta pradėti jais naudotis, todėl: po trijų mėnesių šiems žmonės padidėjo socialinė įtampa, agresija, vidinė įtampa ir pan.
Taigi, neracionalus IT technologijų naudojimas lemia žmogaus degradaciją - autizmą, depresijos sutrikimus, moralinę ir dvasinę degradaciją, socialinių įgūdžių nykimą, emocinį kvailumą ir pan. Svarbu suprasti, kad bet kokia technologija yra įrankis. Niekas neragina atsisakyti civilizacijos privalumų ir grįžti į urvus, tačiau pasinaudoti tokiu puikiu žmonijos išradimu, kaip internetas, kad būtų galima keistis šypsenomis, „patinka“ ir kitomis nesąmonėmis, yra tas pats, kas kalti vinis mikroskopu. Tuščios kalbos ir beprasmiški plepėjimai visada buvo laikomi ydomis, o šiandien ši yda, simbiozėje su naujausiomis technologijomis, įgavo naują formą - priklausomybę nuo įtaisų. Pats laikas šią priklausomybę įtraukti į priklausomybių ligų sąrašą kartu su alkoholio, narkotikų ir kitomis priklausomybėmis.