Autorius: Algis Januška Šaltinis: https://sputniknews.lt/2021122... 2021-12-21 02:02:00, skaitė 888, komentavo 4
Lietuvos partinė sistema nepasižymi stabilumu. Nors partijos yra panašios viena į kitą, beveik per kiekvienus rinkimus iškyla sėkmės sulaukusių naujų ar atsinaujinusių partijų fenomenas. Tačiau ne visoms partijoms politinis elitas įjungia žalia šviesa. Nors ir pats susiskaldęs, susivienija ir blokuoja jiems egzistencinį pavojų galinčią kelti politinę jėgą.
Kairiųjų pažiūrų politikas Algirdas Paleckis paskelbė, jog kuriasi nauja kairioji partija "Teisingumo aušra". Politikas apie tai pranešė You Tube kanale.
Naujos politinės partijos atsiradimo poreikį Paleckis argumentavo kaip būtinybę norint dalyvauti politinėje kovoje už savo idėjas.
Visuomeninis judėjimas "Teisingumo aušra" buvo įsteigtas dar šių metų pavasarį. Dabar judėjimo pagrindu kuriama politinė partija.
"Lietuvoje yra antidemokratiški įstatymai, kurie neleidžia judėjimams dalyvauti politikoje, todėl turime steigti politinę partiją", — teigė Algirdas Paleckis.
Pagrindinis partijos deklaruojamas tikslas — realiai humaniška, socialiai teisinga visuomenė bei valstybė. Visas pastangas tokia valstybė privalo skirti kiekvieno žmogaus būtiniems dvasiniams ir materialiniams poreikiams tenkinti.
Video kreipimesi Algirdas Paleckis išdėstė 10 esminių Teisingumo aušros reikalavimų.
Paleckis pabrėžia kiekvieno politiko asmeninę atsakomybę — padarius žalą valstybei ar žmogui bet kurį Seimo narį gyventojai turi atšaukti. Surinkus 50 000 piliečių parašų turi būti surengti pirmalaikiai Seimo rinkimai. Paleckis siūlo išplėsti Prezidento įgaliojimus paleisti Seimą.
Taip pat reikalaujama atšaukti "galimybių pasus". Vakcinacija gali būti tik savanoriška. O iš vakcinų (įskaitant "Sputnik V" red.) siūloma nedaryti "geopolitinio" klausimo.
Mes — prieš "naująjį genderizmą", — sako Paleckis. Šeimą kuria vyras ir moteris. Tai Lietuvos išlikimo garantas.
Partija "Teisingumo aušra" už Tėvynės savarankiškumo atkūrimą. Tam tikslui bus reikalaujama referendumo dėl narystės ES ir NATO sušaukimo. Kaip atkreipė dėmesį Paleckis, referendumas dėl ES buvo papirktas alaus buteliais ir skalbimo milteliais, o dėl NATO jo net nebuvo. Tegul sprendžia tauta, o ne "elitas", — sako Algirdas Paleckis.
Tarp Teisingumo aušros reikalavimų — visaapimantis valstybės finansų auditas. Toks auditas turėtų grąžinti į biudžetą "dingstančius" milijardus. Ir pastarieji bus skirti ne "elito" kišenei, o tautai — socialinei atskirčiai mažinti, teisingesnei sveikatos sistemai, sveikatinimui, naujai švietimo, kultūros ir sporto politikai.
Strateginę reikšmę valstybės išlikimui bei žmonių gerovei turintys objektai ir gamtos resursai turės būti sugrąžinti žmonių (valstybės) nuosavybėn, teigiama steigiamos partijos reikalavimuose.
Teisingumo aušra sieks suteikti piliečiams teisę tiesiogiai rinkti Specialųjį prokurorą. Toks prokuroras gautų tautos įgaliojimą pakelti numarintas, valstybei didelę žalą padariusias bylas.
Korupciniams nusikaltimams — jokio senaties termino. Taip pat siūloma suteikti piliečiams teisę tiesiogiai rinkti ir atšaukti teisėjus, visais lygiais, įskaitant ir Konstitucinį teismą.
Algirdo Paleckio įsitikinimu valstybė turi pakankamai rezervų, kad sveikatos apsauga ir sveikatinimas būtų nemokami. "Jeigu valstybė negali pasirūpinti ligoniais, kam ji reikalinga?", — klausia Paleckis.
Dėstomuose reikalavimuose teigiama, kad sveikatos įstaigos turi veikti ir mažose gyvenvietėse (pirminė grandis). Ilgos eilės patekti pas gydytojus — tai užslėptas žmonių naikinimas. Valstybė privalo kontroliuoti vaistų kainas, o jei įstatymai tai draudžia, juos reikia pakeisti.
Teisingumo aušros judėjimas reikalauja stabdyti karo propagandą ir atkurti normalius santykius su kaimynais. Algirdas Paleckis yra įsitikinęs , kad užsienio politika turi teikti ekonominę naudą kiekvienam Lietuvos gyventojui (mažesnės dujų, elektros, kuro kainos, prekyba ir t.t.).
Platinamoje Teisingumo aušros programoje konstatuojama, kad Lietuvą valdo gyventojų mažuma, kuri veikia savo naudai. Gyventojų dauguma lieka už borto. Todėl šalis krizėje.
"Minėtą valdančiąją mažumą sudaro kelių socialinių sluoksnių susivienijimas. Tarp jų svarbiausieji yra penki: 1) užsienio ir vietinio stambiojo kapitalo savininkai, 2) biurokratijos viršūnės, 3) "tradicinių" partijų vadovybė, 4) stambiosios žiniasklaidos savininkai ir 5) "savi" ekspertai", — rašoma "Teisingumo aušros" judėjimo programoje.
Programoje šių penkių socialinių sluoksnių susivienijimas vadinamas mažumos susivienijimu už pinigus. "Mažumos, kadangi susivienijimą sudaro vos keli tūkstančiai žmonių — tačiau tokių, kurie savo naudai valdo esminius įtakos svertus. Susivienijimu, kadangi jie veikia išvien, organizuotai, ir jokie rinkimai jo neišardo, o tik perstumdo kėdes vietomis" — teigiama visuomeninio judėjimo Teisingumo aušra programoje skelbiamoje šio judėjimo interneto svetainėje.
Taip pat programiniuose nuostatuose teigiama, kad dauguma Lietuvos žmonių nori žmogiško gyvenimo, elementaraus teisingumo ir moralės, žmogiškų algų, orios senatvės.
Lietuvos žmonės nori "žmogiškos visuomenės, kurioje vyrautų žmogiški santykiai, pagarba krašto tradicijoms, kalbai, kultūrai. Ir etikos sampratai. Tik tai ir išsaugotų Lietuvą kaip unikalią mūsų Tėvynę", — teigiama programoje.
Algirdas Paleckis 2008 metais buvo įsteigęs kairiųjų pažiūrų partiją "Frontas", kuri vėliau buvo pervadinta į "Socialistinis liaudies frontas". Po kelių nesėkmingų rinkimų, ši partija buvo išformuota. Iki 2008 metų Algirdas Paleckis buvo Lietuvos socialdemokratų partijos narys. Buvo šios partijos spaudos tarnybos vadovas, tarptautinis sekretorius.
Lietuvos partijos yra panašios viena į kitą. Beveik per kiekvienus rinkimus iškyla sėkmės sulaukusių naujų ar atsinaujinusių partijų fenomenas. Taigi jų sėkmė rinkimuose įsuka besikartojantį ciklą, kai "naujas" partijas keičia panašios kitos "naujos" partijos. Ir viskas iš esmės lieka kaip buvę. Bet net ir toks sąlyginis status quo neramina esamą valdžią ir ją aptarnaujančius politologus.
Štai Mažvydas Jastramskis, VU TSPMI docentas žiniasklaidai pareiškė, kad Lietuvai reikia dvigubai mažiau politinių partijų. Eksperto manymu, Lietuva galėtų apsieiti su trejomis ar keturiomis politinėmis partijomis. Jo įsitikinimu, atstovavimas nuo to labai nenukentėtų. Gal net pagerėtų.
Taip bandoma įteigti. Taip formuojamas naujas naratyvas. Tokiu būdu valdžios elitas bando apsidrausti. Kažkodėl politikos ekspertas nutyli, kad balsuoti ateina vos pusė balsą turinčių Lietuvos piliečių. O už būsimą valdžią prabalsuoja dar mažiau nei pusė atėjusių išreikšti savo valią.
Į Seimą 2020 m. rudenį Lietuvos gyventojai išrinko šešias partijas, neskaitant pavienių parlamentarų, laimėjusių vienmandates. Dabar parlamente jau yra aštuonios frakcijos, net penkios iš jų — opozicijoje. Tačiau šis "politinis dauginimasis", Jastramskio manymu, neturi nieko bendro su rinkėjų atstovavimu ar programomis.
Pagal poną Jastramskį užtektų trijų didesnių partijų: Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD), Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS). TS-LKD geopolitiškai atstovautų griežtą poziciją Rytų atžvilgiu, LSDP ir LVŽS (ką parodė ir reakcijos į migrantų krizę, taip pat Taivano atstovybę) — minkštesnę.
Dar be TS-LKD, LVŽS ir LSDP dar vietos atsirastų Laisvės partijai (progresyvesni nei LSDP ir TS-LKD rinkėjai), "ypač jei ateityje ji apimtų daugiau žaliųjų ir socialinio teisingumo akcentų", — svarsto Jastramskis.
Ir viskas. Lietuvos politinei padangei pilnai užtenka TS-LKD, LVŽS, LSDP ir Laisvės partijos. Šios partijos tiesiog rotuotųsi. Būtų toks perpetuum mobile [lot.] — amžinas Lietuvos politinio elito variklis. Visos kitos frakcijos ir partijos yra nereikalingos, perteklinės. Redundant, kaip sako anglai ir ponas ekspertas Jastramskis.
Sisteminė Lietuvos žiniasklaida ir valdžios samdomi politikos ekspertai nutylėjo šiaip jau ne tokį dažną įvykį — žinią apie naujos Algirdo Paleckio politinės partijos formavimąsi. Suprantama, kairioji ir dar patriotinė "Teisingumo aušra" bei jos veidas — Algirdas Paleckis, politinio elito publikai netinka. Neįsipaišo į esamą politinį status quo paveikslą. Bet juk rinkimai Lietuvoje dar neuždrausti, ir rinkėjai pasirinks. Nebūtinai politikos ekspertų peršamas elitines partijas.
Autoriaus nuomonė gali sutapti su redakcijos pozicija.