Autorius: Sarmatas.lt Šaltinis: http://www.sarmatas.lt/02/nauj... 2015-02-06 10:56:30, skaitė 5296, komentavo 1
„JAV ir Rusija vėl susikibo konflikte, kuris, gali būti, nustatys įvykių tėkmę 30-iai metų į priekį, o Europa vėl tapo svarbiausia vieta šiems susirėmimams”, – rašo Associated Press žurnalistai Bradley Klapper ir Matthew Lee straipsnyje, paskelbtame Business Insider.
Tačiau šis naujas šaltasis karas – karas ne dėl karinio pranašumo, o už šilumą ir elektrą dešimtims milijonų europiečių, rašo autoriai.
“Griežtindama ekonomines sankcijas Rusijai ir svarstydama karinės pagalbos Ukrainai idėją, Obamos administracija tuo pačiu forsuoja mažiau pastebimą, bet kur kas platesnio masto kampaniją. Jos tikslas – išvaduoti Centrinę ir Rytų Europą nuo didelės rusiškų energijos resursų priklausomybės“, – kalbama straipsnyje.
Anot autorių, Vašingtonas padeda sukurti regione naujus dujų vamzdynus ir terminalus, remia amerikiečių kompanijų AE statybų projektus, skalūnų dujų ir naftos žvalgybą Europoje.
Tačiau Kremlius duoda atkirtį, anot autorių. „Jis įspėja kaimyninių šalių vyriausybes apie kuro paieškų Vakaruose pasekmes. Rusija bando aplošti JAV siūlymuose dėl AE, stengiasi nupirkti vamzdynų infrastruktūrą Europoje ir kontroliuoti ne tik savo kolosalių energijos išteklių tiekimą vakarų kryptimi, bet ir tai, kaip gali tvarkytis su šiomis apimtimis Europos vyriausybės jau gavusios produkciją“, – rašoma straipsnyje.
“Tai šachmatų partija“, – pasakė Amos Hohsteyn, Valstybės departamento spec-emisaras tarptautinės energetikos klausimais, peržiūrinėdamas egzistuojančių ir projektuojamų vamzdynų maršrutus Europos žemėlapyje.
JAV jau dešimtis metų įkalbinėja europiečius ieškoti naujų energijos šaltinių. „Bet Ukrainos krizę pakėlė statymus šiame žaidime. Tai, kaip Rusija pereitais metais užėmė Krymą ir toliau palaiko sukilėlius žiauriame pilietiniame kare Ukrainoje, pakeitė Europos požiūrį į tą didelę priklausomybę nuo rusiškų energijos resursų“, – teigiama straipsnyje.
Sausio mėnesį, valstybės (JAV) sekretorius Kerri aplankė Bulgariją, kad lobuoti (žodžio lobizmas – veiksmažodis) naują dujų vamzdyno atšaką ir kažkokios amerikiečių kompanijos paraišką naujos AE statybai.
Lapkričio mėnesį vice-prezidentas Baidenas aplankė Rumuniją ir Turkiją.
“Viktorija Nuland, amerikiečių diplomatė, kuruojanti santykius su Europa, o taip pat Hohsteyn kelių pastarųjų mėnesių eigoje kartu su Europa dirbo ties energetikos strategijos koordinavimo klausimais. Pagrindinė mintis yra tokia: jei šios pastangos dabar patirs nesėkmę, tai tik stumtelės Rusiją vėl daryti spaudimą“, – sako autoriai.
Palaikant JAV, Lietuva ir Lenkija greitai pradės suskystintų dujų iš Norvegijos, Kataro ir potencialiai iš JAV, importą. “Nauji dujų vamzdynai leis Centrinės ir Rytų Europos šalims perpompuoti dujas iš vakarų į rytus ir iš šiaurės į pietus“, – sakoma straipsnyje.
Autorių nuomone, už poros metų „pietų koridorius“ praleis dujas nuo Kaspijos jūros į Europą apeinant Rusiją.
Anot Hohsteyn, Jungtinės Valstijos norėtų, jog iki 2020-ųjų Rusijos dalis Rytų Europos dujų rinkoje sumažėtų 20%.
Bet Rusija nesėdi sudėjusi rankų.
“Po to, kai „Gazprom“ vadovas Milleris rugsėjo mėnesį aplankė Vengriją, ji daugiau nei trims mėnesiams pristabdė reversinį dujų tiekimą Ukrainai. Kitose šalyse Rusija reaguoja į padidėjusį Europos aktyvumą dujų vamzdynų sektoriuje, stengdamasi nupirkti jų atkarpas“, – teigiama straipsnyje.
Prieš metus Vengrija paskelbė, jog susitarė su Rusija dėl dviejų AE blokų statybos. .
Gruodį Putinas susitaikė su projekto „Pietų srautas“ žlugimu, tačiau pažadėjo padidinti dujų tiekimą į Turkiją, ir, galbūt, pastatyti naują atšaką tiekimui į Graikiją bei dar toliau.