Paroda "Holokausto linksmybės" atvyko į Estija. Charlie Hebdo padėjo galvas, kad galėtumėte regėti tokį mianą

Autorius: Raimondas Navickas Šaltinis: https://www.facebook.com/bloge... 2015-02-08 13:26:16, skaitė 4725, komentavo 1

Paroda

Panašu, kad Charlie Hebdo gerbėjai gali dar nemesti į šiukšlyną marškinėlių su užrašais Je suis Charlie. Jie gali praversti, kada į Lietuvą bus atvežta lenkų menininkų paroda, ką tik atvėrusi duris Estijos kultūros sostinėje Tartu mieste.

Paroda skirta pademonstruoti menininkų išmonę, parodant Holokausto tragediją iš kitos, tskant, linksmosios bei ironiškos pusės. Publikos dėmesiui pristatomi filmukai, klipai, paveikslai, komiksai ir kitoks kupinas geraširdiškos ironijos bei skoningo humoro menas.


Šypsokimės - mes kuriame Mianą!

Vos įėjus į Tartu meno muziejaus pastato parodų zoną prieš akis atsiveria puikiai pažįstamas milijonams žiūrovų vaizdas - Holyvudo kalvų panorama su garsiuoju užrašu. Tik vietoje visiems įprasto "Hollywood" paveiksle puikuojasi žodis "Holocaust".

Originalu, tiesa?

Parodoje pristatomi Artur Żmijewski filmukai, vienas kurių - "Berek / The Game of Tag" - vaizduoja sceną Aušvico dujų kameroje, kurioje nuogut nuogutėliai nelaimėliai belaukdami, kol bus įmestos kapsulės su Ziklonu B, iš nuobodulio ir šalčio pradeda žaisti... gaudynes.

Nepratusiems prie tolerantiško Charlie Hebdo stiliaus humoro tų makabriškų vaizdelių geriau nežiūrėti. Gali supykinti.

http://brightcove.vo.llnwd.net/e1/pd/8385562001/8385562001_1252086229001_berek-2-111101.mp4

Kitas filmukas - "80064" - dokumentinis. Jame rodoma, kaip menininkas susirado nusenusį buvusį Aušvico kalinį ir dėl bajerio prikalbino jį prieš kameras atsinaujinti... kalinio tatuiruotę ant dilbio. Visas šis procesas rodomas nuosekliai. Galų gale žiūrovai pamato patenkintą senolį, išdidžiai demonstruojantį prieš kameras šviežut šviežutėlę, dailiai atnaujintą Aušvico kalinio tatuiruotę - numerį 80064.

Argi nesmagu pasidžiaugti senolio džiaugsmu?


Norėdami pasidžiaugti kartu - užveskite pelę. Deja, ar laimei - tai tik fragmentas

Vieninteliai naujųjų europietiškų vertybių nesupratę retrogradai, kuriems nepatiko paroda apie Holokausto linksmybes, buvo Tartu žydų bendruomenės atstovai, kurie piktinosi tokiu menu ir teigė, kad jiems šventas milijonų žuvusių žmonių atminimas neturėtų būti ironijos, pašaipos ir humoro objektas.

Tačiau estai - ne kokie baugštūs lietuvių elitarijai, kurie įpratę paknopstomis vykdyti visus tautinių mažumų pageidavimus. Numoję ranka jie nekreipė dėmesio į žydų bendruomenės skundus, tiesiog paaiškindami, jog tai - Aktualus Šiuolaikinis Menas, gvildenantis amžiną baisios tragedijos temą iš kiek kitokio požiūrio taško.

Tokio meno buvimas yra fundamentinė europietiška vertybė, už kurią sudėjo galvas narsieji Charlie Hebdo redakcijos nariai. Būtų keista išduoti jų atminimą, nepraėjus nei pusmečiui nuo pasaulio lyderių vedamo paryžiečių žygio "Je suis Charlie" per Eliziejaus laukus.

Vienžo, Holokausto linksmybių paroda vyks iki kovo pabaigos, o tiems, kam ji nepatinka, siūloma joje nesilankyti ir tiek.

Man smalsu dėl poros dalykų:

a) kada ši garsių lenkų menininkų paroda atkeliaus į Lietuvą?

Nejaugi šūdinų spektaklių importuotojai praleis tokią puikią progą vėl patrolinti konservatyvią Lietuvos publiką ir sukelti kelių mėnesių ažiotažą?

b) kaip į ją reaguos didieji Charlie Hebdo rėmėjai, dešimtimis krovę į feisbukus savo nuotraukas su už rašais Je suis Charlie?

Ar vėl juos užsivilks ir ateis ginti tos parodos nuo visokių nesuprantančių europietiškų vertybių retrogradų? Tame tarpe - iš tolerantiškiausios publikos tarpo.

Norėčiau pamatyti tai savo akimis.